6 Ağustos 2009 Perşembe

AST ekibinin projesi geleceğin tarım teknolojisine yön veriyor

Bunu ben demiyorum tarım dünyası diyor:) AST ekibimizin tarımdünyası'ndaki röportajını paylaşmak istiyorum.. direk alıntı:)

Bilişim dünyasının dev şirketlerinden Microsoft ,7 yıldan beri dünyanın en yetenekli yazılımcı, tasarımcı ve girişimci gençlerini buluşturan “İmagine Cup” adı ile bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya dünyanın değişik ülkelerinden binlerce öğrenci, genç girişimci katılıyor.
Yarışmanın Türkiye ayağında finale kalarak Mısır’ın Başkenti Kahire’de ülkemizi temsil eden Umut Erkal, Levni Can Özyürüyen, Mehmet Törün ve Filiz Bali’den oluşan dört kişilik ekibin “Geleceğin çiftçilik çözümleri” projesi ilk 6 proje arasına girdi.
Türkiye’nin böyle bir başarıya imza atmasının yanı sıra projenin tarıma teknolojiyi sokması açısından daha büyük önem taşıyor.

Dört girişimci gencin geliştirdiği bir yazılım ve tasarladıkları cihazın kullanımı ile tohum ve gübre kullanımında yüzde 40’a varan oranda tasarruf sağlanıyor. Bu sistemin Türkiye’de ve bir çok ülkede kullanılması öngörülüyor.
Genç girişimcilerin geliştirdiği sistem ana hatları ile şöyle çalışıyor:
Önce tohumlama veya gübreleme yapılacak tarla parsellere ayrılıyor. Her bir parselin haritası, koordinatları çıkarılarak bilgisayara yükleniyor. Ardından her parselin tarlanın ne şekilde tohumlanacağı veya gübreleneceği belirleniyor ve bu bilgiler de bilgisayara giriliyor.
Bilgisayara yüklenen bu bilgi GPS üzerinden üzerine özel bir yazılım yerleştirilmiş tohumlama / gübreleme makinasına gönderiliyor. Bir römorka üzerinde Imagine Cup Türk öğrencileri tarafından özel olarak tasarlanmış bir yazılımın yer aldığı ayrı bir cihaz yerleştiriliyor.Bu römork tohumlama / gübrelemeyi yapacak traktöre bağlanıyor ve sahaya çıkıyor.
Traktör tarlada dolaşırken bilgisayardan GPS üzerinden aldığı verilerle hangi alanı ne ölçüde ve ne sıklıkta tohumlayacağı veya gübreleyeceği otomatik olarak sistem tarafından belirleniyor. Sistem hareket halindeki aracı takip ediyor, hızını kontrol ediyor. Bilgisayara önceden girilen veriler doğrultusunda istenen miktarda tohum veya gübre tarlaya bırakılıyor.
Projeyi geliştiren gençlerden Levni Can Özyürüyen ve Umut Erkal, İstanbul’da yaşayan ve tarımla ilgisi olmayan iki arkadaş.
Levni, üniversite sınavına girerken puanı ziraat fakültesini tuttuğu için ve makineye olan merakından dolayı, tarım makineleri bölümünü tercih eder. Makine merakı onu araştırmaya ve yeni bir sistem geliştirmeye yönlendirir. Gübre kullanımının toprağa ve çevreye verdiği zararı azaltacak bir sistemi geliştirmek istediğini okuldaki hocaları ile paylaşır.
Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Levni Can Özyürüyen, hocalarının desteği ile yüksek lisans tezi olarak gübre kullanımını azaltan bu sistem üzerinde çalışmaya başlar. Çalışmalarını sürdürürken sistemin ekonomik ve işletme bazında uygulanabilirliğini çocukluk arkadaşı ve Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü Öğrencisi Umut Erkal ile paylaşır. İki arkadaş sistem üzerinde çalışırken Microsoft’un yarışmasına katılma fikri öne çıkar. Çalışmaları hızlandırmak ve yarışmaya yetiştirmek için ekibe Mehmet Törün ve Filiz Bali dahil edilir. Dört kişilik ekip yoğun bir çalışma ile projeyi yarışmaya yetiştirir.
Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi olan Umut Erkal, 3-8 Temmuz tarihlerinde Kahire’de yapılan yarışma sürecinde Microsoft yöneticilerinin özellikle de projenin Türkiye Sorumlusu Eminay Yurtseven’ in çok büyük desteğini gördüklerini söylüyor. Geliştirdikleri yeni sistemin gübre kullanımında yüzde 40 tasarruf sağlaması nedeniyle çiftçiler tarafından benimseneceğini söyleyen Umut Erkal’ a göre bu sistemin yaygınlaşması ile milyonlarca dolar tasarruf sağlanacak.
Katıldıkları yarışmanın yaşamlarında bir dönüm noktası olduğunu belirten Levni Can Özyürüyen ise; “Microsoft’un bu yarışması bana göre Türkiye’de ziraat mühendisine bakış açısını değiştirecek.” diyor.
2005-2006 döneminde Tekirdağ’da Ziraat Mühendisleri Odası Öğrenci Temsilcisi olarak görev yapan ve yüksek lisans tezini sunmaya hazırlanan Özyürüyen, geliştirdikleri yeni sistemi anlaşabilirlerse halen çalıştığı Güngör Tarım Makinaları’nda üreterek piyasaya süreceklerini söylüyor. Bunun için yoğun bir çalışma içinde olduklarını ve önümüzdeki ekim sezonuna yetiştireceklerini ifade ediyor.
Kısır tartışmaların sürdüğü, gençlerin sektörden hızla uzaklaştığı bir dönemde 4 genç girişimcinin bir araya gelerek tarıma teknolojiyi sokacak bir sistemi geliştirmeleri gelecek açısından umut verici. Bu umudun yeşertilmesi ve büyütülmesi için herkesin gençlere destek olması gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder